Įdomybės. Kaip lietuviai italams Kalėdų tradiciją sukūrė

  • 2020-12-30

Tradicinis kalėdinis pyragas Panettone pasaulyje žinomas kaip itališkas Kalėdų simbolis, tipinis Kalėdinis saldumynas, tačiau tikrąją jo kilmės istoriją bei jos sąsajas su Lietuva žino nedaugelis... Taip, taip – su Lietuva. Jei įdomu – sukluskite!

 Vikipedija išmintis pateikia galybę šio pyrago kilmės legendų̨, tačiau tik nedaugelis žino lietuvišką versiją. Vieša paslaptis, kad šis italų Kalėdiniu simboliu tapęs saldumynas, gimė XV amžiuje Milane, kai Kūčių̨ pokylio dieną, oficialus Sforzų šeimos virėjas, netyčia, sudegino šventinį tortą̨... Tačiau ko pasaulis nežino yra tai, kad Žygimanto Senojo žmona, Lenkijos karalienė ir Lietuvos Didžioji kunigaikštienė Bona Sforza, norėdama pasveikinti savo tėvą, Švenčių išvakarėse atsiuntė jam savo asmeninį virėją Antaną, vėliau Italijoje išgarsėjusį Toni vardu. Būtent šis jaunuolis, gelbėdamas šventę, nusprendė̇ panaudoti specialiai Kalėdoms iš Lietuvos atgabentas mieles. Sujaudintas tolimos kelionės įspūdžių ir nepratęs prie temperatūros skirtumo jis padarė ypač minkštą mielinę tešlą, pridėjo razinų̨, cukatų ir iškepė̇ pyragą. Bonos Sforzos tėvas lordas Lodovico il Moro Sforza liko maloniai nustebintas šio gardaus pyrago skoniu. Ilgainiui šį Antano skanėstą pamėgo ne tik Sforzų šeima, bet ir draugai. Trumpindami Antano vardą nutarė jį pavadinti "pan di Toni" (Toni duona), iš kurio ir gimė̇ pavadinimas "panettone".

 Šiandien, kuomet beveik nei viena italų šeima neįsivaizduoja Kalėdų̨ be panettone, mes galime didžiuotis lietuviškais šio skanėsto atsiradimo istorijos pėdsakais. Žinoma, legenda yra legenda. Ginčą dėl jos tikrovės interpretacijos palikdami istorikams, galime susimąstyti – juk galbūt panettone skonio artumas tradiciniam lietuviškam gomuriam išties visai neatsitiktinis? Susigundžiusiems šiuo legendiniu pyragu – kviečiame paskanauti tradicinės receptūros pyragu tiesiai iš Italijos @pomidoriukas.lt

 @pomidoriukas.lt - pagarbus požiūris į maisto produkciją ir rūpestis klientų skoniu!